Космос-729

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-729
Тип на мисија воен навигациски сателит
Датум на лансирање 22 април 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 104,9 минути
Апоапсида 1011 км
Периапсида 975 км
Меѓународна ознака 1975-034A

Космос-729 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 април 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 725 килограми. Космос-729 бил воен навигациски сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1011 km, а најмалото на 975 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]