Космос-764

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-764
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 17 септември 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 116,0 минути
Апоапсида 1525 км
Периапсида 1479 км
Меѓународна ознака 1975-086D

Космос-764 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 септември 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-764 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1525 км, а најмалото на 1479.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]