Космос-732

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-732
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 28 мај 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,6 минути
Апоапсида 1471 км
Периапсида 1404 км
Меѓународна ознака 1975-045A

Космос-732 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 мај 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-732 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1471 km, а најмалото на 1404 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]