Прејди на содржината

Космос-737

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-737
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 28 мај 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,9 минути
Апоапсида 1529 км
Периапсида 1470 км
Меѓународна ознака 1975-045F

Космос-737 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 мај 1975 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-737 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1529 км, а најмалото на 1470.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]