Космос-752

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-752
Датум на лансирање 24 јули 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1981
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 94,5 минути
Апоапсида 515 км
Периапсида 478 км
Меѓународна ознака 1975-069A

Космос-752 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 јули 1975 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 515 км, а најмалото на 478.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]