Космос-735

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-735
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 28 мај 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,2 минути
Апоапсида 1473 км
Периапсида 1462 км
Меѓународна ознака 1975-045D

Космос-735 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 мај 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-735 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1473 km, а најмалото на 1462 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]