Космос-758

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-758
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 5 септември 1975
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1975
Орбитален наклон 67,3 °
Орбитален период 92,2 минути
Апоапсида 577 км
Периапсида 194 км
Меѓународна ознака 1975-080A

Космос-758 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 септември 1975 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-758 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 577 км, а најмалото на 194.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]