Космос-1346

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1346
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 31 март 1982
Ракета-носач Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,1 °
Орбитален период 97,5 минути
Апоапсида 658 км
Периапсида 622 км
Меѓународна ознака 1982-027A

Космос-1346 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 31 март 1982. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2500 килограми. Космос-1346 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,1 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 658 km, а најмалото на 622 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]