Космос-1300

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1300
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 24 август 1981
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,4 °
Орбитален период 97,0 минути
Апоапсида 630 км
Периапсида 606 км
Меѓународна ознака 1981-082A

Космос-1300 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 август 1981 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 630 км, а најмалото на 606.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]