Космос-1374

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1374
Датум на лансирање 3 јуни 1982
Ракета-носач Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Орбитален наклон 49,6 °
Орбитален период 88,6 минути
Апоапсида 229 км
Периапсида 190 км
Меѓународна ознака 1982-054A

Космос-1374 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 3 јуни 1982. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 229 km, а најмалото на 190 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]