Прејди на содржината

Космос-1327

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1327
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 28 ноември 1981
Носечка ракета Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 116,9 минути
Апоапсида 1603 км
Периапсида 1481 км
Меѓународна ознака 1981-116H

Космос-1327 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од китите во табеларен облик]