Прејди на содржината

Космос-1315

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1315
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 14 октомври 1981
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,1 °
Орбитален период 96,8 минути
Апоапсида 623 км
Периапсида 591 км
Меѓународна ознака 1981-103A

Космос-1315 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 октомври 1981 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2500 килограми. Космос-1315 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 623 км, а најмалото на 591.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]