Космос-1351

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-1351
Датум на лансирање 21 април 1982
Ракета-носач Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 50,6 °
Орбитален период 93,4 минути
Апоапсида 537 км
Периапсида 345 км
Меѓународна ознака 1982-034A

Космос-1351 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 21 април 1982. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 537 km, а најмалото на 345 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]