Космос-1303

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1303
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 4 септември 1981
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 70,4 °
Орбитален период 92,2 минути
Апоапсида 415 км
Периапсида 359 км
Меѓународна ознака 1981-086A

Космос-1303 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 4 септември 1981. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1303 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 415 км, а најмалото на 359.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]