Прејди на содржината

Космос-1305

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1305
Датум на лансирање 11 септември 1981
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 263,6 минути
Апоапсида 3859 км
Периапсида 627 км
Меѓународна ознака 1981-088A

Космос-1305 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 11 септември 1981 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 263,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 3859 км, а најмалото на 627.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]