Калмичка Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калмичка АССР
Хальмг Автономн Советск Социалистическ Республик
Калмыцкая Автономная Советская Социалистическая республика
автономна република

1925–1990
Знаме Грб
Гесло
нема
Главен град Елиста
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1925
 -  Крај 1990
Површина
 -  1935-1990 75.900 км²
Валута руска рубла

Калмичка Автономна Советска Социјалистичка Република (калмички: Хальмг Автономн Советск Социалистическ Республик; руски: Калмыцкая Автономная Советская Социалистическая республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1935 година.

Територијата на земјата опфаќала 75.900 квадратни километри, а бројот на населението било 329.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 139.000 кон 190.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Калмикија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година