Исар (Студеничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исар is located in Македонија
Исар
Местоположба на Исар во Македонија
Местоположба 41°55′09″N 21°32′38″E / 41.91917° СГШ; 21.54389° ИГД / 41.91917; 21.54389Координати: 41°55′09″N 21°32′38″E / 41.91917° СГШ; 21.54389° ИГД / 41.91917; 21.54389
Основни податоци
Место Студеничани
Општина Студеничани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Исар или Калеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Студеничани, Општина Студеничани. Претставува градиште (опидум) од раната антика.

На 1 км североисточно од селото и на 1 км северозападно од Морани, на висока тераса се најдени остатоци од бедем. Акрополот, кој е ограден со ѕид, има неправилен облик и димензии од 150 × 100 м. Со сондажните ископувања во 1953 г. се откриени археолошки предмети од коска, камен и метал и многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Наодите се чуваат во Музејот на Град Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 386-387. ISBN 9989-649-28-6.