Св. Димитрија (Вртекица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија

Карта

Местоположба 41°53′06″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056Координати: 41°53′06″N 21°30′38″E / 41.88500° СГШ; 21.51056° ИГД / 41.88500; 21.51056
Основни податоци
Место Вртекица
Општина Студеничани
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Вртекица, Општина Студеничани. Претставува сакрален објект од средниот век.

Во Шелско Маало има теќе со девет гробови кое било изградена пред во последните децении на XVIII век години врз темели на средновековна црква која, според преданието, била посветена на Свети Димитрија. Дека селото било населено од христијанско македонско население сведочи податокот на листот 42 од Кодикот на манастирот Матка од 1570 - 1580 година, во кој како приложник од ова село е заведена „рабинката божја Тода“.[1] Денешните муслимански жители започнале да се населуваат во селото кон крајот на XVIII век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Исар — утврдена населба од доцната антика

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 368. ISBN 9989-649-28-6.