Ебишница (Маркова Сушица)

Координати: 41°54′32″N 21°25′43″E / 41.90889° СГШ; 21.42861° ИГД / 41.90889; 21.42861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ебишница

Карта

Местоположба 41°54′32″N 21°25′43″E / 41.90889° СГШ; 21.42861° ИГД / 41.90889; 21.42861
Основни податоци
Место Маркова Сушица
Општина Студеничани
Тип

 населба


Период неолитско време
бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Ебишницаархеолошко наоѓалиште во скопското село Маркова Сушица, Општина Студеничани. Претставува населба од неолитското, бронзеното и железното време.

Се наоѓа на 1 км источно од селото, на десниот брег на Умовска Река, кај нејзината утока во Маркова Река. Во нивата на Војо Арсов, на длабочина од 4 м се откриени фрагменти од керамички садови и тегови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 377. ISBN 9989-649-28-6.