Исаија Фајбрејс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исаија Фајбрејс
Основни податоци
Роден(а)21 ноември 1999.(1999-11-21)(24 г.)
Портланд, Викторија, Австралија
ПотеклоМоама, Нов Јужен Велс, Австралија
Жанр(ови)поп музика
Занимање/њаПејач
Години на активност2016–сега
Продукциска куќа/ќиSony
Мрежно местоisaiahofficial.com

Исаја Фајбрејс (роден на 21 ноември 1999 година) е австралиски пејач кој ја освоил осмата сезона на Х Фактор Австралија во 2016 година. Потоа ја претставувал Австралија на Изборот за песна на Евровизија 2017 година со песната „Не доаѓај лесно“, каде што завршил на 9-то место.[1]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Едно од дванаесетте деца, Фајбрејс е роден во Портланд, Викторија и израснат во Моама, Нов Јужен Велс. Тој е Абориџин Австралиец ; татко му е Јорта Јорта, а мајка му Гундиѓмара.[2] Фајбрејс првпат го привлекол вниманието на јавноста кога се пријавил на натпреварот за пеење Брза патека во Мелбурн.[3] Ова доведело до стипендија во Школата за пеење Дејвид Јаанц.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2016: Х Фактор и деби албум[уреди | уреди извор]

Исаја бил на аудиција за осмата сезона на X Factor Австралија, пеејќи омот од песната „Здрави“ на Адел. Доаѓајќи до Bootcamp, тој изведол омот на Алиша Кис „Ако не сум ти “. Од емисиите во живо се пласирал во големото финале.[4]

На 21 ноември 2016 година, на големото финале, Исаја ја изведил песната на Авичи „ Разбуди ме “ со Џесика Маубој, и неговиот победнички сингл „Moра да бидеш ти“, победувајќи на натпреварот. Неговиот победнички сингл се искачил на 26-то место на австралиската табела за синглови. Песната била пронајдена на топ листите и во Данска, Холандија, Нов Зеланд и Шведска.[5]

На 9 декември 2016 година, Исаја го издадил својот деби студиски албум Исаија. Албумот се искачил на 12-то место на австралиската табела за албуми.[5]

2017-сега: Избор за песна на Евровизија и последователни проекти[уреди | уреди извор]

Исаија во Киев (2017)

По неговата победа во X-Factor, Фајбрејс објавил дека е заинтересиран да ја претставува Австралија на натпреварот за песна на Евровизија и го ставил своето име за можно учество на натпреварот во 2017 година.[6] На 7 март 2017 година, радиодифузерот SBS објавил дека тие внатрешно го избрале Фајбрејс да ја претставува Австралија на Изборот за песна на Евровизија 2017 година во Киев, Украина.Неговиот запис, „Не доаѓај лесно“, го напишал ДНК Сонгс, кој го компонирал записот на Дами Им „Звукот на тишината“.[1]

На 9 мај 2017 година, тој се квалификувал од првото полуфинале и се натпреварувал во финалето на 13 мај, завршувајќи на 9-то место.

Во текот на 2019 година, Фајбрејс ја завршил турнејата „Дух и пошироко“ од 55 датуми низ централна и регионална Австралија, каде што поставил приоритет да разговара со што е можно повеќе деца од Абориџините за да им пренесат моќни пораки за напорна работа за постигнување цели и важноста да се најде страст.[7]

Во 2019 година, Фајбрејс ја отпеал австралиската државна химна на трката за кучешки песови TAB Million Dollar Chase[8] во паркот Вентворт.

Во јули 2020 година, Фајбрејс го објавил „Запознај ме подобро“. Тој рекол: „Оваа песна всушност многу ми значи затоа што конечно чувствувам дека почнувам подобро да се познавам себеси и одам во насоката што ја сакам со мојата музика. Бев многу во студио во последните три години и експериментирав со многу стилови, но 'Запознај ме подобро' е песна што навистина сум горд што ја објавувам. Ја сакам песната, ја сакам продукцијата и едноставно едвај чекам да им ја покажам на луѓето оваа песна.“[7] Фајбрејс, објавил дека пишувал книга за деца, „The Purple Platypus“, која давала позитивна порака за децата кои се чувствуваат поинаку.[7]

Во август 2020 година, Фајбрејс бил откриен дека се натпреварува како „Волшебник“ во втората сезона на Маскираната пејачка Австралија .Тој бил шестиот елиминиран натпреварувач, пласирајќи се на седмото место во генералниот пласман.[9]

Isaiah Firebrace performs at Avondale School, 1 December 2019.
Фајбрејс настапува во декември 2019 година

Во 2022 година, Фајбрејс учествувал на Евровизија - Австралија одлучува за шанса да ја претставувал својата земја на натпреварот во 2022 година .Тој дуетирал со пејачката Еви Ајри со песната „Кога сум со тебе“, завршувајќи на 10-то место.

Во септември 2022 година, Фајбрејс го објавил „Дојдете заедно“ со Ли Кернаган и Мич Тамбо.[10] Песната се совпаѓала со новата книга за деца на Фајбрејс наречена „Дојдете заедно“ и била закажана за објавување на 16 ноември 2022 година.[10]

Во ноември 2022 година, Фајбрејс ја објавил самокомпонираната божиќна песна „Првиот Божиќ“.[11]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Врвни позиции на графиконот
AUS
[5]
Топлина.
[12]
Исаија
 • Објавено: 9 декември 2016 година (Австралија) [13]
 • Ознака: Sony Music Австралија
 • Формати: ЦД, дигитално преземање
12 5

Синглови[уреди | уреди извор]

Како главен уметник[уреди | уреди извор]

Наслов Година Врвни позиции на графиконот Сертификати Албум
AUS

BEL

(Fl)

Tip


[14]
DEN

[15]
NLD

[16]
NZ

[17]
SWE

[18]
"Мора да си ти" 2016 26 21 60 6 15 Исаија
'Не доаѓај лесно" 2017 69 47 50 Евровизија 2017 година
"Улици од злато"
"Близу до мене" 2018
"Душа" 2019
"Што се случи со нас"
"Мислам на тебе" 2020
"Запознај ме подобро"
"Ти"
"Криви ме мене" 2021 ТБА
"Повеќе од мене"
"Кога сум со тебе"

(со Еви Ири)

2022
"Дојдете заедно"

(со Ли Кернаган и Мич Тамбо)

"Првиот Божиќ"
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Како истакнат уметник[уреди | уреди извор]

Список на синглови како избран изведувач
Песна година Албум
„ Ти си гласот “</br> (како дел од Обединети гласови против семејно насилство) [22]
2017 година Нема албум на синглот

Белешки[уреди | уреди извор]


Не-сингл појавувања на албуми[уреди | уреди извор]

Наслов година Албум
„ Нешто глупаво “

(со Џесика Маубој )
2017 година Втора сезона The Secret Daughter: Песни од оригиналната 7 серија [23]
"Не менувај" 2018 година Одбројување: во живо во операта во Сиднеј [23]
„ Не сонувај дека е готово “
„ Солид рок “
(со Шејн Хауард )
„Не сонувај дека е готово“
(со Стен Вокер )
2020 година Смртоносни срца : Одиме заедно [24]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Кантри музички награди на Австралија[уреди | уреди извор]

Кантри музичките награди на Австралија се годишна вечер на доделување награди што се одржуваат во јануари за време на кантри музичкиот фестивал Тамворт. Прославување на извонредноста на снимањето во австралиската кантри музичка индустрија. Тие започнале во 1973 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди и достигнувања
Претходник
Cyrus Villanueva
The X Factor Australia
Winner

2016
Наследник
N/A (show cancelled)
Претходник
Dami Im
with "Sound of Silence"
Australia in the Eurovision Song Contest
2017
Наследник
Jessica Mauboy
with "#We Got Love"

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Escudero, Victor M. (7 March 2017). „Isaiah is Australia's artist for Kyiv!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 7 March 2017.
 2. 2,0 2,1 Durham, Penny (6 May 2017). „Q&A: Isaiah Firebrace, singer, 17“. The Australian. Посетено на 11 May 2017.
 3. „X Factor favourite Isaiah Firebrace living the dream“. Bendigo Advertiser. Bendigo. 4 November 2016. Посетено на 11 May 2017.
 4. „The X Factor Australia: Isaiah Firebrace takes out grand final“. The Sydney Morning Herald. 22 November 2016. Посетено на 20 May 2017.
 5. 5,0 5,1 5,2 Peaks in Australia:
 6. Granger, Anthony (29 November 2016). „Australia: Isaiah Firebrace Puts Name Forward For Eurovision 2017“. Eurovoix.com. Посетено на 1 December 2016.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Isaiah Firebrace drops radio-ready single "Know Me Better". The Music Network. 29 July 2020. Посетено на 1 August 2020.
 8. „TAB Million Dollar Chase – TAB Million Dollar Chase Hub – MDC Event Information“. The Dogs. Посетено на 23 October 2019.[мртва врска]
 9. Whitehead, Mat (26 August 2020). „Isaiah Firebrace Couldn't Tell His Dad He Was On The Masked Singer“. 10 Play. ViacomCBS ANZ. Посетено на 26 August 2020.
 10. 10,0 10,1 „Isaiah Firebrace, Mitch Tambo and Lee Kernaghan release new song "Come Together". Aussie Vision. 16 September 2022. Посетено на 16 September 2022.
 11. „Isaiah Released New Single "First Christmas"!“. My Euro Freaks. 20 November 2022. Посетено на 26 December 2022.
 12. „NZ Heatseekers Albums Chart“. Recorded Music NZ. 19 December 2016. Посетено на 30 January 2017.
 13. „Isaiah by Isaiah“. iTunes Australia (Apple). Посетено на 27 November 2016.
 14. „ultratop.be – Discografie Isaiah“. Hung Medien. Посетено на 3 June 2017.
 15. „danishcharts.dk – Discography Isaiah“. Hung Medien. Посетено на 11 May 2017.
 16. „dutchcharts.nl – Discografie Isaiah“. Hung Medien. Посетено на 11 May 2017.
 17. „NZ Heatseekers Singles Chart“. Recorded Music NZ. 5 December 2016. Посетено на 30 January 2017.
 18. „swedishcharts.com – Discography Isaiah“. Hung Medien. Посетено на 11 May 2017.
 19. „ARIA Charts – Accreditations – 2018 Singles“. ARIA. 2018. Посетено на 17 June 2018.
 20. „CERTIFICERINGER Danish single certifications“. IFPI Denmark. стр. 104. Посетено на 29 June 2017.
 21. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“ (Enter "Isaiah" in the search bar, click on "Visa" below "It's Gotta Be You"). Sverigetopplistan. Посетено на 7 October 2018.
 22. „You're the Voice (single)“. Apple Music. 30 May 2017. Посетено на 23 January 2021.
 23. 23,0 23,1 „Secret Daughter Season Two, The – Otv (Songs From The Original TV Series)“. JB Hi-Fi. Посетено на 29 September 2017.
 24. „VA Deadly Hearts 3“. JBHiFi. Посетено на 1 November 2020.