Инфрацрвен цирус

Од Википедија — слободната енциклопедија

Инфрацрвен цирус — вретовидна структура забележана во вселената која оддава инфрацрвена светлина. Името име дадено бидејќи структурите наликуваат на облаци.[1] Овие структури првично биле набљудувани од страна на инфрацрвен астрономски сателит при бранови должини од 60 и 100 микрометри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Low, F. J.; и др. (March 1, 1984), „Infrared cirrus - New components of the extended infrared emission“, Astrophysical Journal, Part 2, 278: L19−L22, Bibcode:1984ApJ...278L..19L, doi:10.1086/184213.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]