Инкарнатска детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инкарнатска детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Инкарнатска детелина
Научен назив
Trifolium incarnatum
L.
Инкарнатска детелина
Научна класификација edit
Царство: Растенија
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Подсемејство: Глушини
Род: Детелина
Вид:
T. incarnatum
Биномен назив
Trifolium incarnatum

Инкарнатска детелина ( латински:Trifolium incarnatum),[1] е вид на скриеносеменици од фамилијата бобови, пронајден во поголемиот дел од Европа. Воведен е и во други области, вклучувајќи ги САД и Јапонија.

Оваа исправена годишна билка расте на 20–50 см висока, неразгранета или разгранета само во основата. Листовите се тролистови со долго ливче, секое ливче влакнесто, 8–16 мм пречник, со скратен или двободен врв. Цветовите се произведуваат во текот на пролетта и летото, богато црвени или темноцрвени, пренатрупани на издолжена шилести соцветија 3-5 см високи и 1,5 см широки, поединечните цветови се до 10–13 мм долги и имаат пет ливчиња. Транспарентот на секој цвет не е исправен, туку се превиткува нанапред.

Употреба[уреди | уреди извор]

Инкарнатска детелина во Хјого, Јапонија

Инкарнатска детелина најчесто се користи во земјоделството како покривна култура за фиксирање на азот.[2] Растението користи асоцијации со бактериите Rhizobia за да го поправи азотот.[2] Растението нашироко се одгледува како фуражна култура богата со белковини за говеда и друг добиток, и е погодна за правење сено. Најчесто го пасат домашни и диви преживари.[3] Често се користи за контрола на ерозијата покрај патиштата, како и за разубавување, но има тенденција да ги елиминира сите други пожелни пролетни и рано-летни видови автохтона вегетација во областа каде што е засадена.

Цветовите на Инкарнатска детелина и никулците, кои визуелно и вкусно се слични на никулците од луцерка се јадливи.[4][5] Може да се додадат како состојка во салати, сендвичи и други јадења, да се направат билни чаеви, а може да се исушат и сомелат во брашно.[5] 100 грама никулци од Инкарнатска детелина содржат 23 калории, 4 гр. белковини, 2 гр. влакна и обезбедуваат 38 проценти од RDI витамин К, како и 14 проценти од RDI витамин Ц.[4] Има исклучително мали количини на калциум, железо, фосфор, цинк, селен и магнезиум.[4] Како и сите сирово изедени никулци, тие го поседуваат ризикот од контаминација од ешерихија коли, салмонела, листерија и Bacillus cereus.[6] Сепак, многу угледни објекти во Соединетите Држави се обидуваат да ги регулираат и тестираат овие култури за такви бактерии.[7]

Животен циклус[уреди | уреди извор]

Во благите зимски области, како што се крајбрежната Калифорнија и северозападниот дел на Тихиот Океан, Инкарнатска детелина обично се однесува како зимско годишно. Семињата ртат при првите дождови на крајот на летото или на есента. Растенијата растат во текот на зимата и имаат голем процут на доцна пролет. Во сувите летни клими, растенијата умираат по созревањето на семињата. На места со доволна летна влага, растенијата можат да продолжат да растат и цветаат; па дури и може да се однесуваат како краткотрајни повеќегодишни растенија.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Се сее што е можно побрзо по отстранувањето на житната култура со стапка од 20-22 кг/ха. Утврдено е дека е подобро да успее кога само површината на почвата се меша со скарификатор и хара, отколку кога се прави орање. Расте брзо во пролет и дава изобилен род зеленило. Сепак, може да се добие само едно косење, бидејќи не расте повторно по косењето.

Наводи и надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Bartow, Amy (2016). „Native Seed Production Manual for the Pacific Northwest“. Native Plants Journal. 17 (2): 134–135. doi:10.3368/npj.17.2.134. ISSN 1522-8339.
  2. 2,0 2,1 Young-Mathews, Annie (February 2013). „Plant guide for crimson clover (Trifolium incarnatum)“ (PDF). USDA. Посетено на May 21, 2019.
  3. Heuzé V., Tran G., Maxin G., 2016. Crimson clover (Trifolium incarnatum). Feedipedia, a programme by INRA, CIRAD, AFZ and FAO. https://www.feedipedia.org/node/247 Last updated on April 19, 2016, 11:33
  4. 4,0 4,1 4,2 „Health Benefits of Clover Sprouts“. LIVESTRONG.COM (англиски). Посетено на 2019-02-25.
  5. 5,0 5,1 „Crimson Clover: Pictures, Flowers, Leaves and Identification | Trifolium incarnatum“. www.ediblewildfood.com. Посетено на 2019-02-25.
  6. Meathead (2011-06-11). „Why Raw Sprouts May be the Riskiest Food in Your Grocery Store“. Huffington Post (англиски). Посетено на 2019-02-25.
  7. Foodsafety.gov. „Sprouts: What You Should Know“. www.foodsafety.gov (англиски). Посетено на 2019-02-28.