Зоки Поки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоки Поки
АвторОливера Николова
ЗемјаСР Македонија, СФРЈ
Јазикмакедонски
ИздавачДетска радост
Издадена
1963

Зоки Покикнига за деца од македонската писателка Оливера Николова.

Изданија[уреди | уреди извор]

Првобитно, книгата била објавена во 1963 година од страна на „Детска радост“, а потоа следувале голем број изданија. Во текот на долг период, книгата била задолжителна лектира за учениците од основните училишта во Македонија. Исто така, „Зоки Поки“ е преведена на српски, романски, украински, чешки, италијански, словенечки, турски, албански и германски јазик.[1]

За книгата[уреди | уреди извор]

Уште при првото издание, книгата добила многу поволни критики и била означена како големо освежување во македонската детска литература. За неа, Јадранка Владова истакнала: „Зоки Поки“ е вистински текст-меѓник и несомнена иновација во македонската книжевност за деца... текст кој, пред сè, го почитува детето... прекрасен текст за раснењето... за универзалните, за општите места на детството...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јадранка Владова, „Божемните девојки на Марко“, во: Оливера Николова, Девојките на Марко. Скопје: „Култура“, 2001, стр. 130.
  2. Јадранка Владова, „Божемните девојки на Марко“, во: Оливера Николова, Девојките на Марко. Скопје: „Култура“, 2001, стр. 129-130.