Девојките на Марко (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Девојките на Марко (роман)  
АвторОливера Николова
Наслов на
оригиналот
Девојките на Марко
ЗемјаМакедонија
Јазикмакедонски
ИздавачКултура
Издадена1987
Страници136
ISBNISBN 9989-32-258-9

Девојките на Маркороман за деца и младинци од македонската писателка Оливера Николова од 1987 година.

Издание на „Култура“ од 2001 година[уреди | уреди извор]

Корицата на „Девојките на Марко“, издание на „Култура“ од 2001 година.

Книгата, објавена од издавачката куќа „Култура“ АД Скопје, како дел од библиотеката „Срна“, има обем од 136 страници. Таа е испечатена во печатницата „Графички центар“ од Скопје, во формат од 20 сантиметри, со мек повез. Книгата е каталогизирана во Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ од Скопје и ја носи меѓународната ознака ISBN 9989-32-258-9. Нацртот на корицата е дело на Александар Сотировски, а коректурата ги извршила Сузана Николовска.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата содржи шест глави:[2]

На крајот од книгата е поместена белешка за делото и за авторот со наслов „Божемните девојки на Марко“, дело на Јадранка Владова.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Оливера Николова, Девојките на Марко. Скопје: „Култура“, 2001.
  2. Оливера Николова, Девојките на Марко. Скопје: „Култура“, 2001.