Ерденебулган, Ховсгол

Координати: 50°07′00″N 101°35′12″E / 50.11667° СГШ; 101.58667° ИГД / 50.11667; 101.58667
Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот видете Булган (појаснување)

Ерденебулган (монголски: Эрдэнэбулган) е област во Монголија во покраината Ховсгол.

50°07′00″N 101°35′12″E / 50.11667° СГШ; 101.58667° ИГД / 50.11667; 101.58667