Ендре Кукорели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ендре Кукорели (унгарски: Kukorelly Endre), (1951, Будимпешта, Унгарија -) е современ унгарски писател - поет и прозаист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ендре Кукорели е роден во 1951 година во Будимпешта. Дипломирал историја и библиотекарство на универзитетот ЕЛТЕ во Будимпешта. Работел како уредник во неколку унгарски списанија: Exit 84, Magyar Napló, Magyar Narancs и унгарското издание на Lettres Internationale. Исто така, тој предава креативно пишување на Колеџот за убави уметности. Кукорели е претседател на Друштвото на белетристи.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Кукорели е автор на поголем број поетски и прозни дела кои се преведени на повеќе европски јазици: шпански, шведски, германски, бугарски, словенечки и словачки. Исто така, два негови расказа се објавени на македонски јазик во 2009 година како дел на антологијата на унгарскиот краток расказ "Сецирање на живо", во издание на Темплум.[2]

Негови поважни дела се:[3]

 • Сладот на реалноста (песни), 1984 година
 • Manière (песни), 1986 година
 • Нема да заседам со никого (песни), 1989 година
 • Брегот меморија (песни), 1990 година
 • Градината на лековитите билки (песни), 1993 година
 • H.Ö.L.D.E.R.L.I.N (песни), 1998 година
 • Три 100 парчиња(прозни парчиња), 1999 година
 • Урнатина: Советониска историја, 2000 година
 • Долина на самовилата или Загатките на човековото срце (роман на меморијата), 2003


Признанија[уреди | уреди извор]

Кукорели е добитник на повеќе награди, како што се:[4]

 • Наградата "Болони", 1984 година
 • Книга на годината во Унгарија, 1990 година
 • Кристал "Vilenica" (Словенија), 1992 година
 • Наградата "Атила Јожеф", 1993 година
 • Наградата "Шандор Вереш", 1994 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 222.
 2. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 221-222.
 3. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 222-223.
 4. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 223.