Долно Лабунишко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долна Лабунишка локва)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Лабунишка локва
Долна Лабунишка локва 01.jpg
Координати:
Површина: 900 м2
Должина: 58 м
Ширина: 49 м

Обем:

250 м
Длабочина: 2,45 м
Надморска висина: м
Планина: Јабланица

Долната Лабунишка локва е најмалечкото од четирите глацијални езера на Јабланица. Има површина од 900 m², а обем 250 m. Езерото има слоро исти карактеристики како Горното. Формата му е скоро кружна и растојанието во насока север-југ изнесува 58 m, а во насока исток-запад 49 m. Длабоко е 2,45 m[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Apostolski, Mihailo (1984). Prirodni i socio-geografski karakteristiki na zonite na nomadskite i polunomadskite stočarski dviženja vo Makedonija. Makedonska akademija na naukite i umetnostite.