Прејди на содржината

Пупуљак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пупуљак

Висина &100000000000020540000002.054 м
Место Македонија Македонија
ВенецЈабланица
Прво освојувањенепознато

Пупуљак — планински врв на Јабланица, во западниот дел на Македонија. Неговата надморска височина изнесува 2.054 метри. Се наоѓа во средишниот дел на планината Јабланица, односно во северниот дел на нејзиното главно било, во непосредната близина на врвот Стрижак и двете езера Горно и Долно Лабунишко Езеро. Препознатлив е по својот многу интересен и доминантен зашилен изглед, со остар шпиц како игла или забец - песјак. Од главниот срт на протегање на планината Јабланица е одвоен непосредно на исток, а од блискиот врв Стрижак е поставен на југозапад. На неговата источна и југоисточна падина има огромен карпест предел голем околу 100-200 метри, погоден за алпинистичко искачување.

Галерија[уреди | уреди извор]