Див лен

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Linaria|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Див лен
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Linaria
Вид: Див лен
Научен назив
Linaria vulgaris
Mill.
Linaria vulgaris
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Asterids
Order: Lamiales
Family: Plantaginaceae
Genus: Linaria
Species:
L. vulgaris
Binomial name
Linaria vulgaris

Linaria vulgaris, обичната жаба ленена,[1][2] жолта ленена жаба или путер и јајца,[3] тоа е вид на цветно растение од фамилијата Plantaginaceae, родено во Европа, Сибир и Средна Азија.[4] Исто така е воведено и сега е вообичаено во Северна Америка.[3]

Раст[уреди | уреди извор]

Тоа е повеќегодишно растение и е со кратки раширени корени, исправени до легнати стебла 15–90 сантиметри (6-35 во) високи, со фини, нишки, глаукозни сино-зелени листови,долги и 1–5 милиметри (0,04-0,20 во) широчина. Цветовите се слични на оние на снепдрагонот, 25–33 милиметри (0,98-1,30 во) долга, бледо жолта, освен долниот врв кој е портокалов, нанесен во густи завршни тркала од средината на летото до средината на есента. Цветовите најмногу ги посетуваат бумбарите .[5] Плодот е глобозна капсула 5–11 милиметри (0,20-0,43 во) долги и 5–7 милиметри (0,20-0,28 во) широк, содржи бројни мали семиња.[2]

Екологија[уреди | уреди извор]

Опрашување со градинарски бумбари

Растението е широко распространето на груби места, покрај патишта, во дини и на нарушено и обработувано земјиште.

Бидејќи цветот е во голема мера затворен со неговиот долен дел, за опрашување се потребни силни инсекти како што се пчелите и бумбарите (видови Bombus ).[2]

Linaria vulgaris е прехранбено растение за голем број инсекти како што се слаткиот молец (Acronicta euphorbiae ), молецот на глувчето (Amphipyra tragopoginis ), сребрениот Y (Autographa гама), Calophasia lunula, горгонската шаховска дамка (Charidryas gorgone carflota) (Eupithecia linariata), сатирски мопс (Eupithecia satyrata), Falseuncaria ruficiliana, блато фритилар (Boloria eunomia), Pyrrhia umbra, кафеав рустикален ( Rusina ferruginea ) и Stenoptilia bipunctidactyla.

Може да биде благо токсичен за добитокот.[6]

Фосилни записи[уреди | уреди извор]

Семињата на обичниот лен од жаба, беа идентификувани од Хокснските меѓуглацијални слоеви во Клактон . Записи, исто така, доаѓаат од глацијалните слоеви на Вајксел во Есекс, Хантингдоншир, Сари и Северен Велс . Овој доказ го прави родниот статус на растението во Британија сосема очигледен и покрај многу силната поврзаност што денес ја има со отпадните места и живеалиштата создадени од човекот.[7]

Одгледување и употреба[уреди | уреди извор]

Иако најчесто се среќава како диво цвеќе, лененото жаба понекогаш се одгледува за сечено цвеќе, кое е долготрајно во вазна. Како и шмекерите ( Antirrhinum ), тие често се одгледуваат во детските градини за да „имчат“ цвеќиња кои можат да се натераат да „зборуваат“ со стискање во основата на королата.[8]

На растението му е потребна голема дренажа, но инаку е прилагодлива на различни услови. Избега од одгледување во Северна Америка каде што е вообичаено на патиштата и во сиромашните почви, каде што сега е натурализиран во многу американски држави и канадски провинции.[9]

И покрај неговата репутација како плевел, како и глуварчето, ова растение се користи и во народната медицина за различни заболувања. Чајот направен од листовите се земал како лаксатив и силен диуретик, како и за жолтица, капки и ентеритис со поспаност.  За кожни болести и купишта, се користеше или чај од лист или маст направен од цвеќињата.  Дополнително, како инсектицид се користел чај направен во млеко наместо вода. Потврдено е дека има диуретик и намалување на температурата.[10][11]

Други имиња[уреди | уреди извор]

Linaria acutiloba Fisch ex Rchb е синоним. Бидејќи ова растение расте како плевел, има стекнато голем број локални разговорни имиња, вклучително и невеста, путер и јајца (но видете Lotus corniculatus ), путер сено, леб и путер, зајаче, муцка на зајаче, телешка муцка, континентална трева, коски на мртви мажи, ѓаволски лен, ѓаволски цвет, кучиња, грмушки од змеј, јајца и сланина (но види Lotus corniculatus ), јајца и путер, лажен лен, ленена кожа, флуелен (но види Kickxia ), жолчка, жолчка, дрзок адвокат, Јаковова скала (но види Polemonium ), уста на лав, цвет на мајмун (но види Mimulus ), северноамерикански овенчан, зајачко цвеќе, гранив, расипан, шмек (но види Antirrhinum ), див лен, див шунд, див тутун ), жолта прачка, жолта жаба лен.[8]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Natural History Museum: Linaria vulgaris
 2. 2,0 2,1 2,2 Blamey, M. & Grey-Wilson, C. (1989). Flora of Britain and Northern Europe. ISBN 0-340-40170-2 Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „blamey“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 Dickinson, T.; Metsger, D.; Bull, J.; Dickinson, R. (2004). The ROM Field Guide to Wildflowers of Ontario. Toronto: Royal Ontario Museum. стр. 367. ISBN 0771076525. OCLC 54691765.
 4. Linaria vulgaris. World Checklist of Selected Plant Families. Royal Botanic Gardens, Kew. Посетено на 2020-03-05.
 5. Van Der Kooi, C. J.; Pen, I.; Staal, M.; Stavenga, D. G.; Elzenga, J. T. M. (2015). „Competition for pollinators and intra-communal spectral dissimilarity of flowers“. Plant Biology. 18 (1): 56–62. doi:10.1111/plb.12328. PMID 25754608.
 6. Common Weeds of the United States. New York: Dover. 1971. стр. 328. ISBN 0-486-20504-5.
 7. Godwin, Harry (1975). The History of the British Flora, A Factual Basis for Phytogeography. Cambridge University Press. ISBN 0-521-20254-X.
 8. 8,0 8,1 Mabey, R. (1996). Flora Britannica. Sinclair-Stevenson. ISBN 1-85619-377-2. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „mabey“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. Britton, Nathaniel Lord; Brown, Addison (1970) [first published 1913]. An Illustrated Flora of the Northern United States and Canada. 3. Dover Publications. стр. 177. ISBN 0-486-22642-5.
 10. Foster, Steven; Duke, James A. (2000). A Field Guide to Medicinal Plants and Herbs: Of Eastern and Central North America (Peterson Field Guides). Houghton Mifflin. стр. 120. ISBN 0-395-98814-4.
 11. Pandya, Preeti N.; Aghera, Hetal B.; Ashok, B. K.; Acharya, Rabinarayan (2012). „Diuretic activity of Linaria ramosissima (wall.) Janch. leaves in albino rats“. Ayu. 33 (4): 576–578. doi:10.4103/0974-8520.110517. ISSN 0974-8520. PMC 3665199. PMID 23723679.