Жолтица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жолтица
Jaundice08.jpg
Жолтица на кожата предизвикана од хепатална инсуфициенција
Класификација и надворешни извори
Специјалност гастроентерологија[*], hepatology[*], општа хирургија
МКБ-10 R17
МКБ-9 782.4
DiseasesDB 7038
MedlinePlus 003243
MeSH D007565

Жолтица (исто така позната како иктерус, од грчкиот збор ίκτερος) се јавува како последица на зголемено ниво на билирубинот во крвта. Се манифестира со пожолтување на склерите, кожата и слузокожата.

Постојат повеќе видови на жолтица:

  • прехепатална жолтица (при хемолиза)
  • хепатоцелуларна жолтица (при хепатитис, цироза)
  • опструктивна жолтица (при опструкција на жолчните патишта од метастази, жолчни камења)
  • неонатална жолтица.