Дарон Малакијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарон Малакијан
Малакијан на настап со System of a Down во 2006.
Животописни податоци
Роден(а)18 јули 1975
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
ЖанровиХеви метал, експериментална музика, алтернативен метал, прогресивен рок
ЗанимањаМузичар, текстописец, мулти-инструменталист, продуцент
ИнструментиВокал, гитара, бас гитара, тапани, харфа, виола, клавијатури, мандолина, мандола, ситар, сарод, бенџо, укулеле, тамбура
Период на активност1990 – денес
ИздавачиInterscope, eatURmusic, American, Columbia
СоработнициSystem of a Down, Scars on Broadway
Мреж. местоwww.systemofadown.com
www.scarsonbroadway.com

Дарон Вартан Малакиjан (англиски: Daron Vartan Malakian) — роден на 18 јули 1975 година. Тој е гитарист во бендот System of a Down.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Guitar World's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time“. Blabbermouth.net. 23 јануари 2004. Посетено на 26 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]