Прејди на содржината

Грефенрода

Координати: 50°44′56″N 10°48′44″E / 50.74889° СГШ; 10.81222° ИГД / 50.74889; 10.81222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грефенрода
Место во Гератал
Музеј во Грефенрода
Музеј во Грефенрода
Музеј во Грефенрода
Грб на Грефенрода
Грефенрода во рамките на Германија
Грефенрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 23,31 км2
Надм. височина 400 м
Население 3.158  (31 декември 2017)
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99330
Повик. бр. 036205
Портал www.graefenroda.de
Координати 50°44′56″N 10°48′44″E / 50.74889° СГШ; 10.81222° ИГД / 50.74889; 10.81222

Грефенрода (германски: Gräfenroda) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Општината претставувало административно седиште на општинската заедница Оберес Гератал, а денес во нејзе се наоѓа општинската администрација на општината Гератал.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Грефенрода се наоѓа на околу 400 метри во долина на Вилде Гера, кое е најголемо место без градски права во округот Илм, а е четврто најголемо место во округот по број на жители. Местото е долго пет километри и е најдолго село во округот.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Местото се граничи со следниве емста: Либенштајн, Гешвенда, Гераберг, Гелберг, Оберхоф и Франкенхајн.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]