Либенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либенштајн
Место во Гератал
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Либенштајн
Либенштајн во рамките на Германија
Либенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 12,23 км2
Надм. височина 365 м
Население 371  (31 декември 2017)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99330
Повик. бр. 036207
Портал Либенштајн
Координати 50°46′8″N 10°51′15″E / 50.76889° СГШ; 10.85417° ИГД / 50.76889; 10.85417Координати: 50°46′8″N 10°51′15″E / 50.76889° СГШ; 10.85417° ИГД / 50.76889; 10.85417

Либенштајн (германски: Liebenstein) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Либенштајн се наоѓа во долината на Вилде Гера помеѓу Плауе и Грефенрода. Во Либенштајн се влева Гисел во Вилде Гера.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Либенштајн се граничи со следниве места, почнувајќи од север: ГоселПлауеАнгелродаГешвендаГрефенродаФранкенхајнКравинкел.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]