Оберес Гератал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оберес Гератал (германски: Oberes Geratal) — поранешна општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Грефенрода. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Оберес Гератал се состоела од следниве општини:

  1. Франкенхајн
  2. Гелберг
  3. Гешвенда
  4. Госел
  5. Грефенрода
  6. Либенштајн
  7. Плауе

Координати: 50°39′N 11°00′E / 50.650° СГШ; 11.000° ИГД / 50.650; 11.000