Оберес Гератал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оберес Гератал (германски: Oberes Geratal) — општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Грефенрода.

Општинската заедница Оберес Гератал се состои од следниве општини:

  1. Франкенхајн
  2. Гелберг
  3. Гешвенда
  4. Госел
  5. Грефенрода
  6. Либенштајн
  7. Плауе

Координати: 50°39′N 11°00′E / 50.650° N; 11.000° E / 50.650; 11.000