Прејди на содржината

Гешвенда

Координати: 50°43′53″N 10°49′33″E / 50.73139° СГШ; 10.82583° ИГД / 50.73139; 10.82583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гешвенда
Место во Гератал
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Гешвенда
Гешвенда во рамките на Германија
Гешвенда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 5,88 км2
Надм. височина 478 м
Население 1.979  (31 декември 2017)
 - Густина 337 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98716
Повик. бр. 036205
Портал www.geschwenda.de
Координати 50°43′53″N 10°49′33″E / 50.73139° СГШ; 10.82583° ИГД / 50.73139; 10.82583

Гешвенда (германски: Geschwenda) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Гешвенда се наоѓа на северниот раб од Тириншката Шума на околу 470 метри височина. Низ местото тече потокот Вирбах.

Соседни места

[уреди | уреди извор]

Гешвенда се граничи со следниве места, почнувајќи од север: Либенштајн, Ангелрода, Гераберг и Грефенрода.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]