Гераберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гераберг
Место во Гератал
Реката Цаме Гера низ Гераберг
Реката Цаме Гера низ Гераберг
Грб на Гераберг
Гераберг is located in Германија
Гераберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 15,05 км2
Надм. височина 440 м
Население 2.312  (31 декември 2017)
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98716
Повик. бр. 03677
Портал www.geraberg.de
Координати 50°43′5″N 10°50′45″E / 50.71806° СГШ; 10.84583° ИГД / 50.71806; 10.84583Координати: 50°43′5″N 10°50′45″E / 50.71806° СГШ; 10.84583° ИГД / 50.71806; 10.84583

Гераберг (германски: Geraberg) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Селото претставува административно седиште на општинската заедница Гератал/Плауе, иако не претставува нејзин дел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гераберг се наоѓа во долината на Цаме Гера на вливот на Кернбах на височина од 450 метри. Југозападно од местото започнува Тириншката Шума.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Местото се граничи со следниве места: Ангелрода, Мартинрода, Елгерсбург, Гелберг, Грефенрода и Гешвенда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]