Франкенхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франкенхајн
Место во Гератал
Поглед на Франкенхајн
Поглед на Франкенхајн
Грб на Франкенхајн
Франкенхајн is located in Германија
Франкенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општина Гератал
Основни податоци
Површина 12,25 км2
Надм. височина 480 м
Население 711  (31 декември 2017)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99330
Повик. бр. 036205
Портал www.frankenhain.de
Координати 50°45′25″N 10°47′20″E / 50.75694° СГШ; 10.78889° ИГД / 50.75694; 10.78889Координати: 50°45′25″N 10°47′20″E / 50.75694° СГШ; 10.78889° ИГД / 50.75694; 10.78889

Франкенхајн (германски: Frankenhain) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Гератал.

Добро е позната по нејзиниот клуб за биатлон. Позната биатлонка е Катрин Апел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Франкенхајн се наоѓа на крајниот западен дел од округот Илм.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Местото се граничи со следниве места почнувајќи од север: Кравинкел, Либенштајн, Грефенрода, Оберхоф и Луизентал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]