Гелберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гелберг
Место во Зул
Улица во Гелберг
Улица во Гелберг
Грб на Гелберг
Гелберг is located in Германија
Гелберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зул
Град Зул
Основни податоци
Површина 20,43 км2
Надм. височина 720 м
Население 502  (31 декември 2017)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98559
Повик. бр. 036845
Портал www.gehlberg.de
Координати 50°40′53″N 10°47′26″E / 50.68139° N; 10.79056° E / 50.68139; 10.79056Координати: 50°40′53″N 10°47′26″E / 50.68139° N; 10.79056° E / 50.68139; 10.79056

Гелберг (германски: Gehlberg) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од слободниот град Зул.

Географија[уреди | уреди извор]

Гелберг се наоѓа на северниот раб од Тирингиската Шума помеѓу долините на Вилде и Цаме Гера. Местото се наоѓа на височина од 680 до 750 метри. Кон селото припаѓа и местото Гелбергер Грунд. Западно од местото се наоѓа Шнекопф („Снежна Глава“), втор највисок врв во Тирингија.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Гелберг се граничи со следниве места, почнувајќи од север: Гератал, Елгерсбург, Илменау (сите во округот Илм), Шмидефелд на Ренштајг, Голдлаутер-Хајдерсбах, Зул (сите во градот Зул) и Оберхоф (округ Шмалкалден-Мајнинген).

Од најблиското место Грефенрода е оддалечен 10 километри, со што Гелберг е едно од најизолираните места во Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]