Шмидефелд на Ренштајг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шмидефелд на Ренштајг
Грб на Шмидефелд на Ренштајг
Шмидефелд на Ренштајг is located in Германија
Шмидефелд на Ренштајг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Општ. заед. Ренштајг
Градоначалник Фолкер Ханф
Основни податоци
Површина 18,43 км2
Надм. височина 700 м
Население 1.633 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 98711
Повик. бр. 036782
Портал www.schmiedefeld.de
Местоположба на Шмидефелд на Ренштајг во рамките на округот Илм
Карта
Координати 50°36′32″N 10°48′47″E / 50.60889° N; 10.81306° E / 50.60889; 10.81306Координати: 50°36′32″N 10°48′47″E / 50.60889° N; 10.81306° E / 50.60889; 10.81306

Шмидефелд на Ренштајг (германски: Schmiedefeld am Rennsteig) — општина во округот Илм, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)