Градско собрание во Сомбор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старото градско собрание

Градското собрание во Сомбор е изградена во 1749 година, додека нејзиниот сегашен изглед и е даден во 1840 година со додавање на нови крила и кула во 1842 година. Објектот е под заштита на Република Србија како споменик на културата од големо значење.

Историја[уреди | уреди извор]

Градското собрание, Варошка куќа или Магистрат, се сите имиња што жителите на Сомбор ги користеле во изминатите два и пол века за објектот што го претставува централниот архитектонски симбол на градот, создаден врз основа на некогашниот „двор“ на капетанот на Сомбор, Јован Бранковиќ. Грофот Јован Јанко Бранковиќ бил внук и законски наследник на несудениот српски деспот, грофот Ѓорѓи Бранковиќ. Предниот дел од зградата на замокот на грофот Бранковиќ се наоѓал на местото на денешната источна страна на Градското собрание, свртена кон црквата Свети Ѓорѓија, каде што е изграден нов објект еден век подоцна.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Wiki.Vojvodina IX Old Town Hall, Sombor 071.jpg

Новата зграда на Градското собрание е еднокатна зграда со квадратна основа со централен атриум и аксијален премин, изградена во стилот на неокласицизмот. Фасадата е поместена од исток кон запад, каде што е подигната кула, под која има балкон и свечена сала. Најлуксузно уредена фасада е кон плоштадот Света Троица, со централен испакнат фриз, расчленети столбови и триаголен фронтон, на чиј фриз е испишана годината на градба. Посебен акцент на композицијата дава квадратната камбанарија со балкон на конзоли и внимателно обликуван фенер на врвот. Кулата била додадена во 1892 година по проект на инженер Милан Гргуров. На кулата дежурале пожарникари, во приземјето на зградата имало дуќани, на катот била градската управа и службеници, а дворот служел како складиште за противпожарна опрема и штала за градските коњи. Во зградата биле сместени градските архиви и, извесно време, градската библиотека.[1]

Во свечената сала се одржувале седници на градскиот магистрат и на избраното друштво. Изградена е во ноември 1918 година. Градот бил примопредаден меѓу поранешните Австроунгарци и претставници на српската кралска влада. Седиштето на локалната самоуправа се наоѓало во Градското собрание до 1962 година. Денеска овде се наоѓаат просториите на политичките партии, невладините организации и јавните медиуми, а на приземјето има локали.[2][3]

Конзерваторски работи се извршени во 1968 година и 1991 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на споменици на културата во Западнобачкиот округ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сомбор/Архитектура
  2. „ЗАПРОКУЛ/Сомбор Градска кућа“. Архивирано од изворникот на 07. 09. 2013. Посетено на 10. 07. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  3. „ТО Сомбор/Знаменитости“. Архивирано од изворникот на 14. 07. 2014. Посетено на 10. 07. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]