Горна црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Старавина.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Координати 41°05′14.7″N 21°44′03.1″E / 41.087417° СГШ; 21.734194° ИГД / 41.087417; 21.734194Координати: 41°05′14.7″N 21°44′03.1″E / 41.087417° СГШ; 21.734194° ИГД / 41.087417; 21.734194
Место Старавина
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил, попозната како Горна црквацрква во селото Старавина.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на влезот на селото, непосредно од десната страна на патот.

Историја[уреди | уреди извор]

Според кажувањата на месното население, црквата била градена од страна на српската власт по Првата светска војна со намера нејзиниот подрум да послужи како костурница за загинатите српски војници во овој дел од Македонскиот фронт. Меѓутоа, црквата никогаш не била довршена затоа што не била прифатена од месното население.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата денес е откриена и запуштена. Таа има правоаголна основа со голема полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна. На јужната страна има три слепи ниши, а една слепа ниша има и на апсидата. Објектот е граден од камен.

Во непосредна близина на црквата се видливи бункери како остатоци од фронтовската линија којашто се протегала низ селото за време на Првата светска војна.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Старавина, Мариово – откријте ја приказната за Калеш Анѓа“. Оф Роуд - Македонија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]