Црква „Св. Атанасиј“ - Старавина (нова)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Старавина 9.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°05′09.7″N 21°43′08.3″E / 41.086028° СГШ; 21.718972° ИГД / 41.086028; 21.718972Координати: 41°05′09.7″N 21°43′08.3″E / 41.086028° СГШ; 21.718972° ИГД / 41.086028; 21.718972
Место Старавина
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 2006
Архитектонски опис

Свети Атанасиј – манастирска црква на Старавинскиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од мермерна плоча со ктиторски натпис пред влезот на црквата се забележува дека таа била изградена во 2006 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со шестаголна апсида на источната страна и осумаголна купола со по една монофора на секоја страна. Кон западната страна е доградена мала отворена припрата. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спореден влез на северната страна којшто води до вестибулот. Објектот во целост е обоен во бела боја со ниско кафеаво цокле и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]