Волта (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта
Река
Мостот Адом поминува кај реката Волта јужно од браната Аксомбо.
Земји Буркина Фасо, Гана
Утока Гвинејски Залив
 - местоположба Атлантски Океан
 - координати 5°46′N 0°41′E / 5.767° СГШ; 0.683° ИГД / 5.767; 0.683
Должина 1.600 км
Слив 407.093 км2 [1]
Истек
 - просечен 1.210 м3 [1]
Мапа на реката Волта и нејзините три главни притоки: Белата Волта, Црвената Волта и црната Волта.
Мапа на реката Волта и нејзините три главни притоки: Белата Волта, Црвената Волта и црната Волта.
Мапа на реката Волта и нејзините три главни притоки: Белата Волта, Црвената Волта и црната Волта.

Волта е река во Западна Африка која се влева во Гвинејскиот Залив во Атлантскиот Океан. Реката има три главни притоки: Црна Волта, Црвена Волта и Бела Волта и извира во Буркина Фасо. Поголем дел од реката тече во Гана. По изградбата на браната Аксомбо во 1965, на реката настанало најголемото вештачко езеро во светот, езерото Волта. Името го добила од португалскиот збор волта, што значи назад.

Површината на басенот на реката изнесува 400.000 км2 и претставува многу важен извор на хидроенергија за овие предели на Африка. Длабочината на реката изнесува 14 метри, во близина на езерото Волта. Реката е долга околу 1.600 км, а пловна е околу 400 км.

Крај реката поминува мостот Адом

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Volta, Watersheds of the World. Water Resources eAtlas. Посетено на October 6, 2007. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „brit“ е зададен повеќепати со различна содржина.