Бела Волта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Волта
Река
Земји Буркина Фасо Буркина Фасо, Гана Гана
Утока Река Волта
 - местоположба Езеро Волта
 - координати 9°10′00″N 1°15′00″W / 9.16667° СГШ; 1.25000° ЗГД / 9.16667; -1.25000
Должина 885 км
Слив 106.000 км2
Белата Волта покажана со белата боја
Белата Волта покажана со белата боја
Белата Волта покажана со белата боја

Бела Волта, или Накамбе, е река во Буркина Фасо и Гана, во Западна Африка. Реката извира во Буркина Фасо и тече југозападно 640 км, и се влева во езерото Волта во Гана. Претсавува главен тек на реката Волта.

Реката во Буркина фасо

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 11°16′48″N 0°29′06″W / 11.28000° СГШ; 0.48500° ЗГД / 11.28000; -0.48500{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница