Црвена Волта

Координати: 11°06′43″N 0°44′19″W / 11.11194° СГШ; 0.73861° ЗГД / 11.11194; -0.73861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвена Волта
Река
Земји Буркина Фасо, Гана
Црвена Волта покажана со црвената боја
Црвена Волта покажана со црвената боја
Црвена Волта покажана со црвената боја

Црвена Волта или Назинон е река во Буркина Фасо. Реката тече покрај престолнината на Буркина Фасо, Уагадугу 320 км, и се влева во северот на Гана во Белата Волта.

Поврзано[уреди | уреди извор]

11°06′43″N 0°44′19″W / 11.11194° СГШ; 0.73861° ЗГД / 11.11194; -0.73861