Црна Волта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црна Волта
Река
Црната Волта покажана со црвната боја
Црната Волта покажана со црвната боја
Црната Волта покажана со црвната боја

Црна Волта или Мухун е река во Западна Африка, притока на Белата Волта. Должината на реката изнесува 1,352 км. Реката извира во западниот дел на Буркина Фасо. Еден дел од реката тече на границата помеѓу Буркина Фасо и Гана, како и на границата помеѓу Брег на Слонова Коска и Гана. Во Гана се влева во Белата Волта.

Поврзано[уреди | уреди извор]