Прејди на содржината

Мекру

Координати: 12°24′26″N 2°49′34″E / 12.40722° СГШ; 2.82611° ИГД / 12.40722; 2.82611
Од Википедија — слободната енциклопедија
12°24′26″N 2°49′34″E / 12.40722° СГШ; 2.82611° ИГД / 12.40722; 2.82611
Мекру
Река
Реката Мекру крај Националниот парк „Дупло Ве“
Земји Бенин, Нигер, Буркина Фасо
Утока Нигер
 - координати 12°24′26″N 2°49′34″E / 12.40722° СГШ; 2.82611° ИГД / 12.40722; 2.82611
Должина 410 км

Мекру (француски: Mékrou) е река што тече во Бенин, Буркина Фасо, и Нигер. Реката тече покрај националниот паркДупло Ве“ (W).

Како притока на реката Нигер, Мекру извира во Бенин и образува дел од границата помеѓу Бенин и Буркина Фасо и помеѓу Бенин и Нигер. Планираната изградба на хидроцентралата Диондионга на реката, предизвикало загриженост меѓу еколозите.