Волта (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Волта
Поглед од вселената (април 1993)
Подрачјезапад исток
Координати6°30′N 0°0′E / 6.500° СГШ; 0.000° ИГД / 6.500; 0.000Координати: 6°30′N 0°0′E / 6.500° СГШ; 0.000° ИГД / 6.500; 0.000
ВидReservoir
Главни приливиБела Волта
Црна Волта (поголеми реки)
Главни истециВолта
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
385,180 km2 (148,720 ми) км2
Сливни земјиГана
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
8,502 km2 (3,283 ми) км2
Прос. длабочина18.8 м (62 ст) м
Најг. длабочина75 м (246 ст) м
Зафатнина148 км3 (32.6 × 1012 галони) км3
Брег4,800 kiloметарs (15,748,030 ст) км
Надм. височина85 м (279 ст) м
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Волта — најголемо вештачко езеро на светот што зафаќа површина од 8.502 км2. Се наоѓа на реката Волтa во Гана. Езерото е со издолжен облик долго околу 400 километри. Настанало во 1965 година со подигнувањето на браната Акосомбо, недалеку од влевањето на рекатаво Гвинејскиот Залив. Просечната длабочина изнесува околу 19 метри, а најголемата 75 метри. Површината на басенот изнесува дури 390,000 км2. Езерото има доста притоки од кои се одвојуваат: Црна Волта, Бела Волта, Мо, Дака, Оти, Пру и др. Од езерото се излива само реката Волта.

Вкупниот волумен на езерото изнесува околу 150 км2, лежи на палеозиски пештери и варовници. На левиот брег се наоѓа Национални парк Дигја, а на самото езеро постојата неколку сотрови меѓу кои се Кпорве, Доди и Дварф. Значењето на реката Волта е многу големо затоа што нејзините води служат за наводнување, водоснабдување и производството на електрична енергија. Нејзиниот електросистем припаѓа на Гана, а сè повеќе на Того и Бенин. Благодарејќи на големината и значењето, ова езеро е едно од најинтересните туристички одредишта во Гана.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Вујадиновиќ, С. (2009): Регионална географија на Африка, Географски факултет, Белград

Надворешни врски[уреди | уреди извор]