Волско око

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волското око билкафотографиранa во Отава, Онтарио во 2019 година

Волско око, Inula helenium, исто така наречен коњ-лечи или елфдок, е широко распространет растителен вид во семејството на сончогледи Asteraceae. Првобитно пронајден во Евроазија од Шпанија до провинцијата Ксинџијанг во западна Кина и натурализиран во делови од Северна Америка.[1][2][3][4][5]

Опис[уреди | уреди извор]

Волското око е прилично цврста билка, чие стебло достигнува висина од околу 90-150 см. Листовите се големи и назабени, долните со стебленца, останатите го прегрнуваат стеблото; сечила во облик на јајце, елипсовидна или во облик на копје, големи до 30 см долго и 12 см широк. Листовите се зелени на горната страна со светли, расфрлани влакна, но белузлави на долната страна поради дебелиот слој од волна. Цветот има глава до 5 см широк, секоја глава содржи 50-100 цветови со жолти зраци и 100-250 жолти цветови од диск. Коренот е густ, разгранет и муцилаген, и има горчлив вкус и камфоричен мирис со слатки цветни (слични на виолетови) подтонови.[3][5]

Фолклор и традиционална употреба[уреди | уреди извор]

Специфичното име на растението, хелениум, потекнува од Хелена од Троја ; Се вели дека волското око изникнало од местото каде што и паднале солзите. Било свето за античките Келти, а некогаш го имало името „елфворт“.[6] Растението традиционално се сметало дека се поврзува со џуџињата и самовилите.[7]

Николас Калпепер сметал дека волкото око е управувано од Меркур и го користел за загревање на студениот и ветровит стомак, за отпорност на отровот, за зајакнување на видот и за отстранување на внатрешните блокади.[8]

Употреби[уреди | уреди извор]

Билката се користи уште од античко грчко време. Теофраст препорачал да се користи растението во масло и вино за лекување на каснувања од вајпери, пајаци и борови гасеници во неговата Historia Plantarum.[9]

Во римско време, Апикиј, готвач од 1 век од нашата ера, го опишува како растение за тестирање дали медот е расипан или не, растението се потопувало во медот и потоа се палело, ако силно изгори, медот се сметал за добар.[10] Коренот бил спомнат од Плиниј во неговата Природна историја и како лек и како зачин.

Во средновековна Европа, корените биле захаросани и се јаделе како кондиторски производи.[11]

Во Франција и Швајцарија се користи за производство на абсинт. Во Англија порано беило во голема репутација како ароматичен тоник и стимуланс на секреторните органи.[12] Се спомнува во еден новоанглиски алманак од 1817 година како лек за хидрофобија кога коренот е модричен и се користи со силна лушпа од млеко.[13] Се користи во хербалната медицина како експекторанс и за задржување на водата.[14]

Хемиски состојки[уреди | уреди извор]

Покрај складишниот полисахарид инулин (C 6 H 12 O 6 [C 6 H 10 O 5 ] n ), полимер од фруктоза, коренот содржи хеленин (C 15 H 20 O 2 ), фитохемиско соединение кое се состои од алантолактон и изоалантолактон. Хеленин е стеароптен, кој може да се подготви во бели ацикуларни кристали, нерастворливи во вода, но слободно растворливи во алкохол. Кога се ослободува од придружниот инула-камфор со повторена кристализација од алкохол, хеленин се топи на 110 °C.

== Наводи

 1. B.-E. van Wyk and M. Wink. (2004). Medicinal Plants of the World, p. 181, Singapore: Times Editions.
 2. Altervista Flora Italiana, Inula helenium L. includes photos and European distribution map
 3. 3,0 3,1 Flora of North America, Inula helenium Linnaeus, 1753.
 4. Biota of North America Program 2014 county distribution map
 5. 5,0 5,1 Flora of China, Inula helenium Linnaeus, 1753. 土木香 tu mu xiang
 6. Howard, Michael (1987). Traditional Folk Remedies. Century. стр. 135. ISBN 0-7126-1731-0.
 7. Greer, John Michael (2017). The Encyclopedia of Natural Magic (First. изд.). Woodbury, Minnesota: Llewellyn. стр. 101. ISBN 978-0-7387-0674-0.
 8. Culpeper, Nicholas (1814). Culpeper's Complete Herbal. No. 8, White's Row, Spitalfields: Richard Evans. стр. 70.CS1-одржување: место (link)
 9. Roques, Alain (2015). Processionary moths and climate change : an update. Dordrecht: Springer. стр. 1. ISBN 978-94-017-9339-1. OCLC 893559920.
 10. De Re Coquinaria of Apicius. https://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Apicius/1*.html#9note5. стр. Book I, 18.CS1-одржување: место (link)
 11. Sanderson, Helen; Renfrew, Jane M. (2005). Prance, Ghillean; Nesbitt, Mark (уред.). The Cultural History of Plants. Routledge. стр. 102. ISBN 0415927463.
 12. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име EB1911.
 13. Daboll, N. (1816). The New-England almanack, for the year of our Lord Christ, 1817: Fitted to the meridian of N. London. New London: Samuel Green.
 14. Bartram, T. (1998). Bartram's Encyclopedia of Herbal Medicine. London: Robinson Publishing Ltd. ISBN 978-1854875860.

==

Надворешни врски[уреди | уреди извор]