Вишни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вишни
Вишни се наоѓа во Republic of Macedonia
Вишни
Местоположба на Вишни во Македонија
Координати 41°11′35″ СГШ 20°35′56″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Struga Municipality.svg Струга
Население 14 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 921 м
Commons-logo.svg Вишни на Ризницата

Вишни е село во Општина Струга. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 14 жители.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Вишни се наоѓа 7 километри од градот Струга, сместено во источните делови на планината Јабланица на 921 метар надморска височина. До него се стигнува по магистралниот пат од Струга што води кон граничниот премин Ќафасан.

Куќа од камен со убава архитектура во Вишни
Куќа на која се гледа оштетување од големи снегови во Вишни
Пеперутки од ливадите во околината на Вишни
Интересен жив свет во околината на Вишни

Историja[уреди | уреди извор]

Легендата вели дека селото било изградено кога Османлиите владееле во Македонија. На местото на денешното село, тогаш немало ништо. Преданието вели дека кога жителите на Радожда бегале од зулумот на башибозукот и на турскиот аскер, се криеле во планината. Таму почнале да градат куќарки и го направиле Вишни. Кога селаните ќе ги прашал некој каде живеат, кусо одговарале - на висон, на високо, на вишнине. Од таму доаѓа името Вишни и не е поврзано со овошје.

На крајот на 19 век, селото било дел од Струшката нахија на Отоманската Империја. Според податоците од 1873 година, селото имало 465 жители мажи. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 600 жители Македонци христијани и 20 Албанци.[1] Според бугарскиот публицист Димитар Мишев, селото во 1905 година имало население од 640 жители христијани Македонци.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 14 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 14
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Галерија на фотографии од познатите извори што се во близина на Вишни

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Цркви
  • Црква „Св. Петка“ - камен-темелник осветен и поставен на 29 јули 2006 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, а осветена е на 28 јули 2007 година, со благослов на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, од страна на Митрополитот Брегалнички г. Иларион[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем дел од населението на селото е иселено во Европа и Америка. Во соседството, околу стотина фамилии живеат и работат во Србија, Хрватска и Словенија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 172-173.
  2. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 184-185.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. „Осветување на нова црква во село Вишни - струшко“ (на македонски). МПЦ - ОА. 30 јули 2007. http://www.mpc.org.mk/mpc/se/vest.asp?id=2203. посет. 17 октомври 2010 г. 
  5. Македонците в културно-политическия живот на България. Анкета от Изпълнителния комитет на Македонските братства, Книгоиздателство Ал. Паскалев и с-ие, София, 1918, стр. 38.
  6. Матов, Милан. Най-комитата разказва..., София, 2002, стр. 37.
  7. Исторически албум на град Струга, София, 1930, стр. 37.
  8. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 54 - 55.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]